Kangur Matematyczny 2015

18 czerwca 2015 r. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla Paweł Mordal wręczył nagrody uczniom szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Nowy Tomyśl, którzy uzyskali najlepsze wyniki w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.

Konkurs Kangur jest najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W ubiegłym roku przystąpiło do niego ponad 6 mln uczestników z 56 krajów Europy, Azji, Ameryki i Australii i rozegrany został jak zwykle równocześnie we wszystkich krajach w trzeci czwartek marca. W Polsce głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kangur rozgrywany jest w następujących kategoriach:

• ŻACZEK dla klas II szkół podstawowych
  • MALUCH dla klas III i IV szkół podstawowych
  • BENIAMIN dla klas V i VI szkół podstawowych
  • KADET dla klas I i II gimnazjów
  • JUNIOR dla klas III gimnazjów, klas I liceów i techników oraz zasadniczych szkół zawodowych
  • STUDENT dla klas II i III liceów oraz klas II, III i IV technikówW bieżącym roku Konkurs odbył się 19 marca. Polska przystąpiła do Konkursu 24. raz, a Wielkopolska 22. W Gminie Nowy Tomyśl udział w nim wzięło 252 młodych matematyków z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym – organizator: Małgorzata Wojciechowska (11 uczestników), Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Tomyślu – organizator: Mariusz Dolecki (44 uczestników), Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu – organizator: Mirosława Jurga (94 uczestników), Szkoła Podstawowa w Sątopach – organizator: Anna Gajewska (17 uczestników), Gimnazjum w Borui Kościelnej – organizator: Magdalena Murawska (34 uczestników), Gimnazjum w Nowym Tomyślu – organizator: Marzena Lemańska (52 uczestników).Nagrody w postaci plecaków, słuchawek, głośników, zestawów do badmintona i bidonów, ufundowane przez samorząd Gminy Nowy Tomyśl, otrzymało 53 uczniów:W kategorii ŻACZEK:
    I miejsce – Patrycja Brzozowska kl. 2 SP nr 1 Nowy Tomyśl
    II miejsce – Miłosz Wesołek kl. 2 SP 1 Nowy Tomyśl
    III miejsce – Wiktoria Kuchta kl. 2 SP 2 Nowy Tomyśl
    IV miejsce – Jan Klimko kl. 2 SP 1 Nowy Tomyśl
    V miejsce – Szymon Dolewa kl. 2 SP 1 Nowy Tomyśl, Leon Szwedt kl. 2 SP 1 Nowy Tomyśl
    Miejsce poza lokatą – Anna Poschwald kl. 2 SP Jastrzębsko Stare, Aleksandra Rozum kl. 2 SP Sątopy

W kategorii MALUCH:
    I miejsce – Katarzyna Krawczyk kl. 3 SP Sątopy, Mateusz Żygalski kl. 4 SP 2 Nowy Tomyśl
    II miejsce – Maksymilian Sosiński kl. 3 SP 2 Nowy Tomyśl, Patrycja Skowrońska kl. 4 SP 2 Nowy Tomyśl
    III miejsce – Łucja Werner kl. 3 SP 2 Nowy Tomyśl, Jakub Nowotarski kl. 4 SP 2 Nowy Tomyśl
    IV miejsce – Mikołaj Chudziak kl. 3 SP 2 Nowy Tomyśl, Amelia Wojciechowska kl. 4 SP 2 Nowy Tomyśl
    V miejsce – Wojciech Siebor kl. 3 SP 1 Nowy Tomyśl, Marcel Kurpisz kl. 4 SP 1 Nowy Tomyśl
    Miejsce poza lokatą – Zofia Lachman kl. 3 SP Jastrzębsko Stare, Miłosz Woźniak kl. 4 SP Jastrzębsko Stare, Jakub Pustkowiak kl. 4 SP Sątopy

W kategorii BENIAMIN:
    I miejsce – Emilia Phillips kl. 5 SP 2 Nowy Tomyśl, Adam Darmonos kl. 6 SP Jastrzębsko Stare
    II miejsce – Makary Kaczmarek kl. 5 SP 2 Nowy Tomyśl, Samanta Skrzypczak kl. 6 SP 2 Nowy Tomyśl
    III miejsce – Mateusz Boroń kl. 5 SP Jastrzębsko Stare, Wojciech Raczkowiak kl. 6 SP 2 Nowy Tomyśl
    IV miejsce – Igor Simon kl. 5 SP 2 Nowy Tomyśl, Tomasz Korbanek kl. 6 SP 2 Nowy Tomyśl
    V miejsce – Jan Czyżewski kl. 5 SP 2 Nowy Tomyśl, Maksymilian Fabian kl. 6 SP 2 Nowy Tomyśl
    Miejsce poza lokatą – Łukasz Borak kl. 5 SP 1 Nowy Tomyśl, Aleksandra Ratajczak kl. 5 SP Sątopy, Natalia Szczygielska kl. 6 SP 1 Nowy Tomyśl, Oliwia Pustkowiak kl. 6 SP Sątopy

W kategorii KADET:
    I miejsce – Michał Jankiewicz kl. 1 Gim Nowy Tomyśl, Mikołaj Simon kl. 2 Gim Nowy Tomyśl
    II miejsce – Maria Karaś kl. 1 Gim Nowy Tomyśl, Krzysztof Chomontowicz kl. 2 Gim Nowy Tomyśl
    III miejsce – Jędrzej Niepolski kl. 1 Gim Nowy Tomyśl, Bartosz Sitek kl. 2 Gim Nowy Tomyśl
    IV miejsce – Jan Hryniak kl. 1 Gim Boruja Kościelna, Alicja Krysztofek kl. 1 Gim Nowy Tomyśl, Bartłomiej Mania kl. 2 Gim Nowy Tomyśl
    V miejsce – Paweł Kosiorkiewicz kl. 1 Gim Nowy Tomyśl, Adam Poschwald kl. 2 Gim Nowy Tomyśl
    Miejsce poza lokatą – Anna Maria Klaus kl. 2 Gim Boruja Kościelna

W kategorii JUNIOR:
    I miejsce – Marcin Okonek kl. 3 Gim Nowy Tomyśl
    II miejsce – Jakub Dakowski kl. 3 Gim Nowy Tomyśl
    III miejsce – Błażej Bazan kl. 3 Gim Boruja Kościelna
    IV miejsce – Aleksandra Wójta kl. 3 Gim Boruja Kościelna
    V miejsce – Aleksandra Oględzińska kl. 3 Gim Nowy Tomyśl, Aleksandra Witczak kl. 3 Gim Nowy Tomyśl

Po rozdaniu nagród na ręce Zastępcy Burmistrza wyrazy podziękowania samorządowi Gminy złożyła młodzież.

Tegoroczny finał swoją obecnością uświetnili, oprócz Zastępcy Burmistrza Nowego Tomyśla – Pawła Mordala, dyrektorzy szkół, których uczniowie brali udział w Konkursie, przedstawiciele Rad Rodziców, nauczyciele matematyki organizujący Konkurs w swoich szkołach oraz rodzice nagrodzonych uczniów.

Podczas gali wokalno-taneczne umiejętności zaprezentowali: zespół NT CREW z Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz artyści z nowotomyskiego Gimnazjum przygotowani przez Aleksandrę Antoniewicz-Kaszczyńską, Renatę Orlicką, Emilię Wałęsę i Sylwię Pyrską.

Uroczystość przygotowali nauczyciele Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu: Justyna Buczkowska, Marzena Lemańska i Krzysztof Urbaniak przy ogromnym wsparciu dyrektora Andrzeja Wałęsy oraz pomocy uczniów: dwóch Weronik, Natalii, Kaliny, dwóch Sandr, Patrycji, Karoliny, Moniki, Joasi, Jaśminy, Olgi, dwóch Julii, Jakuba i Michała.

Następny Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny odbędzie się 17 marca 2016 roku.