Warszawa 2015

image

image

Dnia 20.06.2015r. w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Warszawie odbył się 2 Festiwal Matematyki. Rekrutacja była zawzięta ale udało się i byliśmy.

W wydarzeniu tym wzięło udział około 500 osób. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od grupy wiekowej i poziomu zaawansowania matematyki.

Na przeróżnych stanowiskach można było się wiele nauczyć, a przede wszystkim uświadomić sobie, że matematyka pomimo tego, iż od lat jest królową nauk, stoi na wysokim poziomie pod względem technologii, jest bardzo ciekawa i nowoczesna.

Goście odwiedzali wybrane przez siebie stanowiska, przyglądali się z zaciekawieniem jak dotąd nieznanym programom i zastosowaniom matematyki.

Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci, zarówno z nauczycielami, jak i rodzicami. Festiwal był dla nich dobrą zabawą, gdzie mogli wiele zobaczyć, pobawić się, a także wziąć udział w konkursach i wygrać drobne upominki.

Było tak np. na stanowisku MegaMatmy, wspomaganej przez uczniów klasy 3e z Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, nauczycielkę matematyki Marzenę Lemańską, prezesa MegaMatmy Dorotę Gawrońską Popa i Dyrektora do spraw Sprzedaży Edukacyjnej Agnieszkę  Post firma Sad sp z.o.o.

Zachęcili oni dzieci do wspólnej rywalizacji poprzez zabawę, dając zarazem możliwość zapoznania się z urządzeniem mobilnym tj. iPad.

Poza MegaMatmą, swoje stoiska zaprezentowali także m.in. Matplaneta, Mathriders,e-Matematyka. Ciekawe były także pokazy robotów, gdzie każdy uczestnik miał możliwość samemu spróbowania kierowania mechanizmem.

Poza tym odbyło się 6 warsztatów: „ Jak przy użyciu nożyczek i matematyki produkować cuda”, „Logika dla detektywów. Tajemnica zaginionej brzytwy” oraz „Tajemniczy ciąg Fibonacciego, czyli jak uporządkowany jest świat”, a w drugiej sali: „Rekurencja czyli rozwiąż problem złożony poprzez rozwiązanie problemu prostego”, „Matfilmowiec” oraz „Detektyw w Milecie”.

Ostatni z nich „Detektyw w Milecie” prowadzony był przez zespół uczniowski z Nowego Tomyśla wraz z nauczycielką Marzeną Lemańską  na zasobach platformy MegaMatma

Warsztat ten prowadzili uczniowie wykorzystując „metodą odwróconych ról” polegającą na tym, że uczniowie wcielają się w rolę nauczyciela.  Przedstawili oni wykorzystanie aplikacji iPadowych na lekcji matematyki na zasobach MegaMatmy

Festiwal Matematyczny przyciągnął wielu gości, jest niesamowitą inspiracją do dalszego działania, warto tu być i zobaczyć, w jaki sposób można się rozwijać matematycznie, może wielu nauczycieli spróbuje śladem innych rozwijać technologię w szkołach?

Dziękuję serdecznie Dorocie Gawrońskiej Popa , Agnieszce Post, Mariuszowi Popa za ufundowanie nagród, za inspiracje i za to że byliście z Nami 🙂

http://blog.megamatma.pl/5198/mimo-wspanialych-humorow-bylo-nam-troche-przykro/

Dodaj komentarz